Blog yazarı hakkında

Diş Hekimi Can Sağlat,

1974 senesinde İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Özel Tercüman Koleji’nde tamamladıktan sonra, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’ni kazandı.

Fakülte eğitimini 1998 yılında tamamlayarak mezun oldu. 1999 yılında sivil meslek hayatına ara vererek askere gitti. 16 aylık askerlik görevi sırasında mesleğini yapmaya devam etti. 2001 yılında askerliğini tamamlayıp, babası Diş Hekimi Ateş Sağlat ile beraber ortak muayenehane açarak mesleğini devam ettirdi.

2003 yılında muayenehane ortaklığından ayrılarak, Özel Avcılar Hospital‘da göreve başladı. Hastanenin Diş Polikliniği’nin kuruluşuna katkıda bulundu. Buradaki görevi esnasında, özellikle toplum ağız ve diş sağlığı konusuna eğilerek, mesleğini icra ederken bir yandan da halka açık ağız ve diş sağlığı ile ilgili konferanslar verdi. Erişkin sağlık taramaları, küçük yaş sağlık taramaları ve engelli hasta sağlık taramaları yaparak, toplumda ağız ve diş sağlığı bilincini kazandırma çalışmalarına katkıda bulundu.

Engelli hastaların tedavi çözümleri için, genel anestezi altında girişim yaparak, bu özel hastaların ve ailelerinin bu konudaki sıkıntılarını gidermeye çalıştı. Hamilelerde ağız ve diş sağlığının önemine değinerek, hastane içerisindeki hamile eğitimlerine özellikle diş sağlığının anlatıldığı konferanslar eklenmesini sağlayarak, hamile hastaların bu konuda bilinçlenmesine yardımcı oldu.

Hastanenin Diş Polikliniği’nde, özellikle Uzman Diş Hekimi kadrosu oluşturarak, hastaların her türlü diş tedavisi ihtiyacının aynı çatı altında çözülmesini sağladı. Dokuz yıllık hastane görevinden 2012 Şubat ayında ayrılarak şu anda çalışmakta olduğu muayenehanesini kurdu.

Ayrıca 2015-2017 yılları arasında Gelişim Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Burada Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği öğrencilerine hem laboratuvar ortamında hem de sınıf ortamında Klinik Çalışma Yöntemleri isimli dersi anlatarak Diş Hekim’leri ile nasıl çalışacakları konusunda eğitim verdi.

Evli ve bir çocuk babası olan Dt.Can Sağlat, halen görevine kendi muayenehanesinde devam etmektedir.